مقالات

راهنمای کامل خرید سیم بکسل + کاربرد‌ها و مزایا

چرا انتخاب سیم بکسل مناسب اهمیت دارد؟ پارامتر‌های مهم برای خرید سیم بکسل چیست؟ سیم‌بکسل‌ها انواع مختلفی با خواص و ویژگی‌های متنوعی دارند که هرکدام را برای کاربرد خاصی استفاده می‌کنند؛ بنابراین انتخاب نوع مناسب آن، ممکن است کمی دشوار باشد. در واقع بسیاری از افراد، وقت کافی نمی‌گذارند تا بفهمند کدام سیم بکسل برای پروژه آن‌ها بهترین انتخاب است. اما به این فکر کنید که چه نوع پروژه‌ای انجام می‌دهید و سپس در نظر بگیرید که طناب بکسل باید چه ویژگی‌هایی داشته یا چقدر قوی و بادوام باشد. انتخاب اشتباه، گاهی هزینه‌های زیادی را به پروژه تحمیل می‌کند. اما چگونه بهترین انتخاب را داشته باشیم؟

در این مقاله از کاسپین، به بررسی ویژگی‌های سیم‌بکسل‌ها و تأثیر آن در انتخاب بهترین طناب فولادی می‌پردازیم. تا انتهای متن همراه ما باشید.

نکات مهمی که باید قبل از خرید سیم بکسل بدانید!

هنگام انتخاب یک طناب فولادی برای پروژه خود باید به چند نکته مهم توجه کنید که عبارت‌اند از:

بررسی شرایط محیط

شرایط محیطی محل استفاده از سیم بکسل را در نظر بگیرید. آیا در محیط، رطوبت زیاد است یا اینکه نور خورشید مستقیم به طناب بکسل می‌تابد؟ دمای محیط چقدر است؟ به‌عنوان‌مثال، اگر محیط مرطوب باشد و آب با بکسل تماس پیدا کند، انتخاب یک ماده مقاوم در برابر خوردگی، مانند فولاد ضدزنگ عاقلانه است.

قابلیت انعطاف‌پذیری

اگر در پروژه خود به خم‌شدن سیم‌های بکسل نیاز دارید؛ باید طناب فولادی را انتخاب کنید که انعطاف‌پذیری کافی داشته باشد. به‌طورکلی طناب‌های فولادی که رشته‌های بیشتری دارند نسبت به طناب‌هایی که رشته‌های کمتری دارند، انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان می‌دهند.

مقاومت در برابر له‌شدن

اگر مقاومت در برابر خردشدن یا له‌شدن برای شما مهم است، باید سیم‌بکسلی را انتخاب کنید که هسته مرکزی آن استحکام و دوام بیشتری داشته باشد.

استحکام در مقابل شکست

قدرت شکستن یک سیم بکسل، در واقع نشان‌دهنده میزان وزن باری است که توانایی بلندکردن آن را دارد. هنگام بلندکردن اجسام توسط طناب‌های فولادی، مهندسان صنعت استفاده از بکسلی را پیشنهاد می‌کنند که دارای قدرت شکستن 5 به یک، بار کل است. به‌عنوان‌مثال قدرت شکستن 500 کیلوگرمی برای بلندکردن بار 100 کیلوگرمی مناسب است.

عوامل مؤثر در انتخاب سیم بکسل چیست؟

امروزه سیم‌بکسل‌ها در انواع و ساختار‌های مختلفی تولید می‌شوند که هرکدام کاربرد‌های خاصی نیز دارند؛ بنابراین، انتخاب طناب بکسل مناسب باتوجه‌به کاربرد‌های موردنظر بسیار مهم است. یعنی باید بررسی کرد که برای استفاده صحیح از طناب‌های فولادی، چه خواصی لازم است. این ویژگی‌ها در واقع مقاومت در برابر شکستگی، انعطاف‌پذیری، مقاومت در برابر خستگی خمشی، ضد اصطکاک بودن، مقاومت در برابر تغییر شکل، عدم چرخش و ضدخوردگی هستند. در ادامه بیشتر به این ویژگی‌ها و کاربرد آن‌ها می‌پردازیم.

استحکام کششی

مقاومت کششی سیم بکسل، به ابعاد طناب، مقاومت کششی سیم‌ها و ساختار آن بستگی دارد. سیم طناب فولادی هرگز نباید تحت‌فشار بیش از 50 درصد از بار شکستگی خود قرار گیرد. در واقع بیشترین تغییر در میزان استحکام کششی با تغییر در ابعاد، استفاده از سیم‌بکسل‌های فشرده یا افزایش قابلیت کشش در رشته سیم‌ها، حاصل می‌شود. حداقل مقاومت کششی تضمین شده برای انواع طناب‌های فولادی را می‌توانید از کارشناسان ما بپرسید.

مقاومت در برابر سایش

سیم‌بکسل‌هایی که رشته سیم‌های بیرونی ضخیم‌تری داشته، مقاومت خوبی نیز در برابر سایش دارند. همچنین به‌طورکلی، طناب‌های فولادی لانگ نسبت به سیم‌بکسل‌های معمولی در برابر سایش مقاومت از خود نشان می‌دهند.

مقاومت در برابر خستگی خمشی

هرچه تعداد سیم‌ها در هر رشته بیشتر باشد، مقاومت خمشی و انعطاف‌پذیری بیشتری نیز به وجود می‌آید. مقاومت خمشی را می‌توان با استفاده از سیم‌بکسل‌های ازپیش‌ساخته شده نیز افزایش داد.

مقاومت در برابر خوردگی

سیم‌بکسل‌هایی با رشته سیم‌های گالوانیزه و ضدزنگ محافظت عالی در برابر خوردگی دارند. روانکاری با انواع خاصی از گریس یا روغن نیز مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می‌دهد. اگر طناب فولادی تحت‌تأثیر مواد خورنده قابل‌توجهی قرار می‌گیرد، توصیه می‌شود از سیم‌بکسل‌هایی با سیم‌های بیرونی ضخیم استفاده شود.

مقاومت چرخشی

طناب‌های فولادی استاندارد 6 و 8 لایه، زمانی که آزادانه آویزان شوند یا اجسام را حمل کنند، می‌چرخند. به‌طورکلی سیم‌بکسل‌های با هسته مرکزی فولادی، کمتر از سیم‌بکسل‌های با هسته الیافی، می‌چرخند. سیم بکسل نتاب؛ همان‌طور که از نامش پیداست، از طناب‌هایی هستند که بیشترین مقاومت را در برابر چرخش دارند.

مقاومت در برابر خردشدن

یک هسته مرکزی فولادی نسبت به هسته الیافی، پشتیبانی بهتری را برای رشته سیم‌های بیرونی فراهم می‌کند؛ به همین دلیل است که خطر مسطح شدن یا خردشدن در سیم‌بکسل‌های با هسته فولادی کمتر است. همچنین رشته‌های بیرونی با سیم‌های کمتر و ضخیم‌تر، مقاومت بیشتری در برابر مسطح یا خردشدن دارند.

مقاومت در برابر لرزش

ارتعاشات، از هر طریقی که به سیم بکسل وارد شوند، ممکن است، در نقطه‌ای توسط سیم فولادی جذب شده و در برخی موارد، باعث تخریب موضعی آن شود. به‌عنوان‌مثال، سیم بکسل آسانسور به دلیل اینکه از روی درام عبور می‌کند، باید خاصیت انعطاف‌پذیری و مقاومت در برابر لرزش بسیار خوبی داشته باشد.

مقاومت در برابر ضربان

تغییر در کشش طناب بکسل، باتوجه‌به اندازه و فرکانس وارده به آن، باعث کاهش طول عمر طناب فولادی می‌شود. به‌طورکلی، سیم‌بکسل‌های فولادی با بیشترین انعطاف‌پذیری، بهتر می‌توانند اجسام با حرکت متناوب را جابه‌جا کنند.

سیم بکسل همه‌کاره کدام است؟

به‌طورکلی هیچ سیم‌بکسلی نمی‌تواند همه این ویژگی‌ها را هم‌زمان داشته باشد. هرکدام از طناب‌های فولادی به‌منظور انجام کاری خاص طراحی و تولید می‌شوند؛ به همین دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی را نیز دارند. به‌عنوان‌مثال در بیشتر موارد، یک سیم بکسل نمی‌تواند هم مقاومت در برابر خستگی و هم مقاومت در برابر سایش را افزایش دهد. در واقع با انتخاب یک طناب فولادی با تعداد لایه سیم بیشتر، مقاومت در برابر خستگی را افزایش می‌دهید، در مقابل این طناب بکسل به دلیل داشتن تعداد سیم‌های بیرونی کوچک‌تر، مقاومت سایشی کمتری خواهد داشت.

همچنین هنگامی که به سیم‌بکسلی با مقاومت سایشی بیشتر نیاز دارید، بهترین انتخاب شما، طناب فولادی با سیم‌های بیرونی کمتر و ضخیم‌تر است تا اثرات سایش سطح را کاهش دهد؛ اما این بدان معناست که مقاومت در برابر خستگی سیم بکسل کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که شما باید با دقت بسیار تمام شرایط عملیاتی، محیطی و ویژگی‌های طناب فولادی را در نظر بگیرید و در نهایت بهترین انتخاب خود را انجام دهید.

 

سؤالات متداول

چگونه یک سیم بکسل مناسب بخریم؟

به‌طورکلی باتوجه‌به کارایی موردنیاز و بررسی ویژگی‌هایی مانند انعطاف‌پذیری، مقاومت در برابر شکستگی، خستگی خمشی، تغییر شکل، عدم چرخش، ضدخوردگی و ضد اصطکاک بودن، باید انتخاب کنید.

عوامل مهم و تأثیرگذار برای انتخاب سیم بکسل آسانسور چیست؟

سیم بکسل آسانسور باید از مقاومت بیشتری در برابر خستگی‌های خمشی و کششی برخوردار باشد.

 

سخن پایانی

همان‌طور که می‌دانید؛ در بیشتر موارد، نکته کلیدی انتخاب سیم بکسل مناسب برای یک کاربرد خاص، درنظرگرفتن ویژگی‌های انعطاف‌پذیری، مقاومت در برابر شکستگی، خستگی خمشی، تغییر شکل، عدم چرخش، ضدخوردگی و ضد اصطکاک بودن است. با این روش، می‌توانید یک طناب فولادی کارآمد را خریداری کنید.

فروشگاه ابزار و ادوات لیفتینگ کاسپین، با چندین سال تجربه موفق، در زمینه فروش سیم بکسل آسانسور، سیم بکسل نتاب، پیچ‌ومهره، ابزار لیفتینگ، اتصالات و اسلینگ، زنجیر و تسمه بکسل فعالیت می‌کند. این فروشگاه آنلاین با به‌کارگیری تیمی جوان و متخصص، بهترین و باکیفیت‌ترین کالا‌ها را بدون واسطه و با کمترین سود در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. اگر سؤالی در مورد خرید سیم بکسل دارید؛ در بخش دیدگاه سایت با ما در میان بگذارید. به نظر شما چه نکات دیگری را باید برای انتخاب این محصول در نظر بگیریم؟

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *