استفاده از سیم بکسل در گاردریل بزرگراه‌ها

استفاده از سیم بکسل در گاردریل بزرگراه‌ها
این پست را به اشتراک بگذارید.
فهرست مطالب

گاردریل سیم بکسلی

در کشورهای مختلف از سازه‌های مختلفی جهت استفاده به عنوان گاردریل استفاده می‌شود. اما یک نوع از آن که به ميزان ده‌ها هزار کيلومتر در آمريکا، اروپا، آسيا، آفريقا و اقيانوسيه به اجرا در آمده است گاردریل‌های ساخته شده از سیم بکسل است.

به دلیل کشسانی خوب سیم بکسل در هنگام برخورد وسایل نقلیه با این نوع گاردریل انرژی آن‌ها توسط سیم بکسل جذب شده و سریع‌تر متوقف می‌شوند به همین دلیل، کاهش جدی در تلفات انسانی و خسارات مالی را  درپی داشته است علاوه بر این گاردریل‌های سیم بکسلی نسبت به انواع دیگر آن سریع‌تر نصب می‌شوند و نگهداری آسان‌تر و کم هزینه‌تری دارند.

گاردریل سیم بکسلی
گاردریل سیم بکسلی

مزایای حفاظ سیم بکسلی جاده

طبق آزمايشات انجام شده در تست‌های استاندارد EN1317 اروپا و NCRP350 آمريکا در اصابت خودرو به حفاظ‌های سیم بکسلی تلفات جانی به شدت کاهش يافته و تعداد زخمی‌ها نيزکاهش قابل توجهی داشته است. با توجه به اين که حفاظ سیم بکسلی انرژی اصابت را به خود جذب می‌نمايد، از واژگونی خودرو و بازگشت مجدد به درون جاده و تصادفات بعدی جلوگيری می‌نماید. همچنین در اصابت خودرو به گاردریل کابلی آسيب کمتری به خودرو نسبت به گاردريل و نيوجرسی وارد خواهد شد.

حفاظ سیم بکسلی جاده
حفاظ سیم بکسلی جاده

مزایای دیگر گاردریل کابلی به شرح زیر می‌باشد:

  • با نصب و اجرای ساده، دارای بالاترين ضريب ايمنی در حفاظ‌های ايمنی می‌باشد.
  • هزينه کمتری در اجرا و نگهداری طی 10 سال دوران بهره برداری پرداخت می‌شود.
  • خسارت وارده به سرنشين و خودرو به علت جذب انرژی حاصل از برخورد و انعطاف پذيری به شدت کاهش می‌يابد.
  • دارا بودن حداقل سطح اشغال در بين حفاظهای محتلف ايمنی که نهايتاً موجب کاهش هزينه‌های راه‌سازی خواهد شد.
  • داشتن حفاظ ايمنی سیم بکسلی در محل تصادف پس از برخورد اوليه: چنانچه پس از برخورد خودرو با حفاظ ايمنی سیم بکسلی پايه‌ها خم شده اما سیم بکسل پس از انعطاف اوليه سر جای خود برگشته و قبل از تعمير، در برخورد خودروی ديگری در همان نقطه به طور موثر عمل می‌کند.
  • دارا بودن کمترين زمان ممکن جهت انجام تعميرات حفاظ کابلی پس از برخورد چنانچه برای تعويض 5 پايه پس از تصادف فقط 15 دقيقه وقت لازم است. بنابراين در انجام تعميرات حفاظ سیم بکسلی کمترين اختلال ترافيکی نسبت به تعميرات ساير حفاظ‌های ايمنی ايجاد می‌شود.
  • حفاظ ايمنی کابلی با انعطاف در طول، مانع از پرت شدن دوباره خودرو و انحراف آن می‌شود و در نتيجه از تصادفات احتمالی با ديگر خودروهايی که در جاده حرکت می‌کنند، جلوگيری می‌کند.
  • دارا بودن زيبايي ظاهری، با استفاده از حفاظ ايمني کابلی مي توان به زيبايی جاده افزود و در ضمن القای حس ايمنی به راننده، به آرامش او در رانندگی کمک می‌کند.
  • از يک رشته حفاظ کابلی می‌توان به جای دو رديف گاردريل در وسط جاده استفاده و در هزينه صرفه جويی نمود.
  • از حفاظ ايمني کابلی مي توان جهت جدا کردن مسيرهای رفت و برگشت خودروها استفاده کرد و در صورت بسته شدن يک مسير به علت تصادف، ريزش کوه و غيره مي توان با بلند کردن و خواباندن آن روی جاده و در آوردن پايه ها به سادگی ترافيک ايجاد شده را به مسير روبرو به طور موقت هدايت نمود.

انواع گاردریل سیم بکسلی

در گاردریل سیم بکسلی کناری که در گوشه بيرونی شانه جاده نصب می‌شود در دو کلاس 3 کابل و 4 کابلی قابل طراحی و اجرا است. استفاده 3 يا 4 کابلی بستگی به هدف از اجرای حفاظ دارد، چنانچه براي خودرو سبک طراحی شود 3 کابلی و برای خودروهای نيمه سنگين و سنگين 4 کابلی استفاده مي‌شود.

در گاردریل سیم بکسلی وسط ملاحظات طراحی برای خودروی سبک و يا نيمه سنگين و سنگين متفاوت است که بسته به شرايط بايد با استفاده از استانداردهای مربوط، جداگانه مورد بررسی قرار گيرد.

 

5/5 - (4 امتیاز)

1 دیدگاه دربارهٔ «استفاده از سیم بکسل در گاردریل بزرگراه‌ها»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات
مقالات

اسلینگ سیم بکسل چیست؟

اسلینگ سیم بکسل؛ از اجزای مهم و کاربردی در صنعت لیفتینگ در صنعت لیفتینگ، محصولات بسیاری استفاده می‌شوند تا صنعت

بیشتر »
سبد خرید