مقالات

استفاده از سیم بکسل در گاردریل بزرگراه‌ها

استفاده از سیم بکسل در گاردریل بزرگراه‌ها

گاردریل سیم بکسلی

در کشورهای مختلف از سازه‌های مختلفی جهت استفاده به عنوان گاردریل استفاده می‌شود. اما یک نوع از آن که به میزان ده‌ها هزار کیلومتر در آمریکا، اروپا، آسیا، آفریقا و اقیانوسیه به اجرا در آمده است گاردریل‌های ساخته شده از سیم بکسل است.

به دلیل کشسانی خوب سیم بکسل در هنگام برخورد وسایل نقلیه با این نوع گاردریل انرژی آن‌ها توسط سیم بکسل جذب شده و سریع‌تر متوقف می‌شوند به همین دلیل، کاهش جدی در تلفات انسانی و خسارات مالی را  درپی داشته است علاوه بر این گاردریل‌های سیم بکسلی نسبت به انواع دیگر آن سریع‌تر نصب می‌شوند و نگهداری آسان‌تر و کم هزینه‌تری دارند.

گاردریل سیم بکسلی

گاردریل سیم بکسلی

مزایای حفاظ سیم بکسلی جاده

طبق آزمایشات انجام شده در تست‌های استاندارد EN1317 اروپا و NCRP350 آمریکا در اصابت خودرو به حفاظ‌های سیم بکسلی تلفات جانی به شدت کاهش یافته و تعداد زخمی‌ها نیزکاهش قابل توجهی داشته است. با توجه به این که حفاظ سیم بکسلی انرژی اصابت را به خود جذب می‌نماید، از واژگونی خودرو و بازگشت مجدد به درون جاده و تصادفات بعدی جلوگیری می‌نماید. همچنین در اصابت خودرو به گاردریل کابلی آسیب کمتری به خودرو نسبت به گاردریل و نیوجرسی وارد خواهد شد.

حفاظ سیم بکسلی جاده

حفاظ سیم بکسلی جاده

مزایای دیگر گاردریل کابلی به شرح زیر می‌باشد:

 • با نصب و اجرای ساده، دارای بالاترین ضریب ایمنی در حفاظ‌های ایمنی می‌باشد.
 • هزینه کمتری در اجرا و نگهداری طی 10 سال دوران بهره برداری پرداخت می‌شود.
 • خسارت وارده به سرنشین و خودرو به علت جذب انرژی حاصل از برخورد و انعطاف پذیری به شدت کاهش می‌یابد.
 • دارا بودن حداقل سطح اشغال در بین حفاظهای محتلف ایمنی که نهایتاً موجب کاهش هزینه‌های راه‌سازی خواهد شد.
 • داشتن حفاظ ایمنی سیم بکسلی در محل تصادف پس از برخورد اولیه: چنانچه پس از برخورد خودرو با حفاظ ایمنی سیم بکسلی پایه‌ها خم شده اما سیم بکسل پس از انعطاف اولیه سر جای خود برگشته و قبل از تعمیر، در برخورد خودروی دیگری در همان نقطه به طور موثر عمل می‌کند.
 • دارا بودن کمترین زمان ممکن جهت انجام تعمیرات حفاظ کابلی پس از برخورد چنانچه برای تعویض 5 پایه پس از تصادف فقط 15 دقیقه وقت لازم است. بنابراین در انجام تعمیرات حفاظ سیم بکسلی کمترین اختلال ترافیکی نسبت به تعمیرات سایر حفاظ‌های ایمنی ایجاد می‌شود.
 • حفاظ ایمنی کابلی با انعطاف در طول، مانع از پرت شدن دوباره خودرو و انحراف آن می‌شود و در نتیجه از تصادفات احتمالی با دیگر خودروهایی که در جاده حرکت می‌کنند، جلوگیری می‌کند.
 • دارا بودن زیبایی ظاهری، با استفاده از حفاظ ایمنی کابلی می توان به زیبایی جاده افزود و در ضمن القای حس ایمنی به راننده، به آرامش او در رانندگی کمک می‌کند.
 • از یک رشته حفاظ کابلی می‌توان به جای دو ردیف گاردریل در وسط جاده استفاده و در هزینه صرفه جویی نمود.
 • از حفاظ ایمنی کابلی می توان جهت جدا کردن مسیرهای رفت و برگشت خودروها استفاده کرد و در صورت بسته شدن یک مسیر به علت تصادف، ریزش کوه و غیره می توان با بلند کردن و خواباندن آن روی جاده و در آوردن پایه ها به سادگی ترافیک ایجاد شده را به مسیر روبرو به طور موقت هدایت نمود.

انواع گاردریل سیم بکسلی

در گاردریل سیم بکسلی کناری که در گوشه بیرونی شانه جاده نصب می‌شود در دو کلاس 3 کابل و 4 کابلی قابل طراحی و اجرا است. استفاده 3 یا 4 کابلی بستگی به هدف از اجرای حفاظ دارد، چنانچه برای خودرو سبک طراحی شود 3 کابلی و برای خودروهای نیمه سنگین و سنگین 4 کابلی استفاده می‌شود.

در گاردریل سیم بکسلی وسط ملاحظات طراحی برای خودروی سبک و یا نیمه سنگین و سنگین متفاوت است که بسته به شرایط باید با استفاده از استانداردهای مربوط، جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

 

5/5 - (4 امتیاز)

1 فکر در مورد “ استفاده از سیم بکسل در گاردریل بزرگراه‌ها

 1. سیم بکسل گفت:

  این مطلب حرف نداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *