مقالات

سیم بکسل چیست؟ و کاربرد آن در صنعت چیست؟

پرکاربردترین نوع سیم بکسل

سیم بکسل چیست؟

به طناب فولادی که از سه جزء مغزی، لایه سیم و سیم تشکیل یافته است، سیم بکسل گفته می شود. به طور کلی، سیم بکسل از تابیده شدن رشته سیم ها به دور مغزی ها به وجود می آید. امروزه شرکت های مختلفی اقدام به تولید و توزیع این محصول می کنند که هر یک، دارای ویژگی و کاربردهای مختص به خود می باشند. فروشگاه اینترنتی کاسپین نیز از جمله فروشگاه های معتبر در زمینه ساخت انواع سیم بکسل های با کیفیت است که همواره با رضایت و استقبال خریداران روبرو می شود. در ادامه قصد داریم اطلاعاتی در زمینه سیم بکسل، انواع آن، کاربردها و مطالب مربوط به این محصول ارائه دهیم‌.
سیم بکسل از کاربرد فراوانی در زندگی روزمره ما برخوردار است. به یاد داشته باشید که برای خرید و استفاده از این وسیله، به اطلاعات و شناخت کافی از آن نیاز است. در ادامه مطالب، به معرفی سیم بکسل می پردازیم.
سیم بکسل طناب یا تجهیزی فلزی است که در نتیجه تابیدن تعدادی سیم با قطر نازک در کنار هم، تشکیل می شود. همچنین در ساختار این محصول، یک مغزی نیز به کار رفته است که رشته های سیم به دور آن تابیده می شوند. سیم هایی که در ساختار سیم بکسل به کار می روند، جنس فولاد معمولی یا ضد زنگ دارند. ولی دلیل استفاده و نیاز به سیم بکسل چیست؟
اولین بار این وسیله در سال ۱۹۸۴ به جای زنجیر، مورد استفاده قرار گرفت. زیرا از ضریب ایمنی بالاتری در مقایسه با زنجیر، برخوردار می باشد. امروزه تجهیزات با وزن سنگین در صنایع مختلف جابجا شده و سیم بکسل عملکرد خوبی در نقل و انتقالات اجسام با وزن بالا از خود نشان می دهد.

ویژگی های سیم بکسل

سیم بکسل طراحی به ظاهر ساده ولی هوشمندانه ای دارد که همین عامل، سبب ایجاد ویژگی های مثبتی برای آن شده است.

 • استحکام و مقاومت بالا
 • تحمل وزن بالا
 • انعطاف پذیری بسیار خوب
 • تحمل تنش خستگی زیاد
 • مقاومت در مقابل سایش و فرسودگی

البته شدت و ضعف هر یک از این ویژگی ها، به نوع رشته سیم های به کار رفته در سیم بکسل بستگی دارد.

بخش های اصلی سیم بکسل

همانطور که میدانید هر وسیله ای از چند بخش اصلی تشکیل می شود. سیم بکسل نیز از سه بخش اصلی تشکیل یافته است که در ذیل به بیان آن می پردازیم:

 • مفتول: استرند از پیچش چند مفتول به دور هم به وجود می آید. آهن، فولاد، برنز، فولاد ضد زنگ و… از جمله مواد به کار رفته در سیم بکسل به عنوان مفتول است.
 • استرند: به قسمتی از سیم بکسل که به حالت مارپیچ مانند به دور هسته آن تابانده می شود، استرند نام دارد.
 • هسته یا مغزی: بخش اصلی و مرکزی این محصول، هسته یا مغزی آن است.

انواع سیم بکسل

سیم بکسل بر اساس موارد مختلفی مانند جنس مغزی،نوع بافت، جهت تاب، کاربرد، سایز و… به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. سیم بکسل فولادی، سیم بکسل آسانسوری، سیم بکسل جرثقیل و حفاری، سیم بکسل گالوانیزه، سیم بکسل حفاری، نتاب، معمولی و… از جمله دسته بندی این محصول به شمار می رود.

 • سیم بکسل حفاری و جرثقیل: این نوع سیم بکسل ها به جهت کاربردی که دارند، از مقاومت و قدرت بالایی نیز برخوردار هستند.
 • سیم بکسل استیل: به دلیل جنس استیلی که دارند، در برابر حرارت و رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان می‌ دهند.
 • سیم بکسل نتاب: ساختار ویژه این‌ محصول، سبب مقاومت بالای آن در برابر چرخش شده است. همچنین به دو نوع تک لایه و چند لایه تقسیم بندی می شود.
 • سیم بکسل آسانسور: از مغزی فولادی سخت در این نوع سیم بکسل استفاده می شود تا امنیت در جابجایی و حرکت ایجاد شود.
 • سیم بکسل فولادی: این نوع از محصول نیز در صنایع سنگین کاربرد دارد. مخصوصا لیفتینگ، اسلینگ های تک شاخه و چند شاخه از جمله کاربردهای سیم بکسل فولادی است.
پرکاربردترین نوع سیم بکسل

انواع بافت سیم بکسل

سیم بکسل از نظر بافت، به ۵ دسته کلی تقسیم بندی می شود:

 • تک لایه: مفتول های این نوع، قطرهای یکسانی دارند. هر یک از استرند ها در این بافت، از ۷ مفتول ساخته می شوند. مجموعا ۶ استرند نیز به اطراف مغزی تابیده می شود.
 • فیلر: دو لایه استرند به دورمغزی در این نوع از بافت قرار دارند. فضای خالی بین استرندها نیز با مفتول پر شده و لایه ها قطر یکسانی با یکدیگر دارند.
 • سیل: این بافت هم، دو لایه استرند به دور مغزی دارد. همچنین استرندهای لایه بیرونی دارای قطر بیشتری از لایه داخلی هستند.
 • وارینگتون: در این نوع از بافت، دو لایه استرند به دور مغزی قرار می گیرد. تفاوت بافت وارینگتون با سیل در این است ‌که در لایه بیرونی، استرندها به صورت یکی در میان و با قطر کوچک و بزرگ قرار دارند.
 • ترکیبی: تعداد لایه های بیشتری از دو در بافت ترکیبی وجود دارد و ساختار آنها، ترکیبی از مدل های مذکور در فوق است.

کاربرد سیم بکسل

یکی از ابزارآلات پرکاربرد در صنایع مختلف، سیم بکسل است. معمولا این وسیله در صنایع سنگین مانند صنعت آسانسور، جرثقیل، پتروشیمی، انواع صنایع حمل و نقلی و… به کار می رود. علاوه بر این، با توجه به کاربرد و شرایط محیطی، جنس سیم های به کار رفته در سیم بکسل از استیل و فولاد است.

موارد مصرف سیم بکسل

از جمله مهمترین موارد مصرف سیم بکسل، میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • صنعت ساختمان سازی: در صنعت ساختمان سازی از سیم بکسل در فرایند جابجایی مصالح، بالابرو آسانسورها استفاده می شود.
 • صنعت پتروشیمی: به منظور حفاری دکل های نفتی از این وسیله در صنایع نفت و پتروشیمی به کار گرفته می شود.
 • در صنایع دوچرخه سازی و خودروسازی نیز کاربرد دارد.
 • صنعت شست و شوی نمای ساختمان از دیگر موارد مصرف سیم بکسل است.
 • تجهیزات بدنسازی و ورزشی، کشتی رانی، سد سازی، صنعت برق و… از دیگر کاربردهای این ابزار مهم می باشد.

جمع بندی
در این مقاله سعی نمودیم به ارائه اطلاعاتی در این زمینه که سیم بکسل چیست و چه کاربردهایی دارد، بپردازیم. همچنین شما همراهان را با انواع مختلف این وسیله و ویژگی های خر یک آشنا نمودیم. دانستید که این وسیله، کاربرد های بسیار مهمی در صنعت داشته و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین سیم بکسل در موارد مختلفی مانند آسانسور، جرثقیل، کشتی رانی، شرکت های حفاری و… کاربرد دارد. همچنین میزان تحمل این محصول نیز بر اساس سایز و اندازه آن مشخص می شود. سیم بکسل به انواع مختلف سیم بکسل آسانسوری، استیل، نتاب، سیم بکسل فلزی و… دسته بندی می شود که هر یک دارای شرایط و ویژگی های منحصر به فرد خود می باشند. با این حال، توصیه می کنیم که قبل از خرید سیم بکسل شناسنامه آن را مطالعه نموده و محصولی مناسب خریداری کنید.

سیم بکسل چیست ؟

به طناب فولادی که از سه جزء مغزی، لایه سیم و سیم تشکیل یافته است، سیم بکسل گفته می شود؟

ویژگی‌های مهم سیم بکسل چیست ؟

استحکام و مقاومت بالا
تحمل وزن بالا
انعطاف پذیری بسیار خوب
تحمل تنش خستگی زیاد
مقاومت در مقابل سایش و فرسودگی

سیم بکسل از چند بخش تشکیل شده است ؟

مفتول: استرند از پیچش چند مفتول به دور هم به وجود می آید. آهن، فولاد، برنز، فولاد ضد زنگ و… از جمله مواد به کار رفته در سیم بکسل به عنوان مفتول است.

استرند: به قسمتی از سیم بکسل که به حالت مارپیچ مانند به دور هسته آن تابانده می شود، استرند نام دارد.

هسته یا مغزی: بخش اصلی و مرکزی این محصول، هسته یا مغزی آن است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *