مقالات

کاربرد پیچ و مهره در ساختمان چیست؟

همانطور که می ‌دانید برای انجام کار ساخت و ساز مربوط به ساختمان از مصالح مختلفی استفاده می کنند که پیچ و مهره ها نیز به عنوان جزئی از این مصالح بوده و در میان انواع مختلفی که دارد، دسته ای از آن به پیچ و مهره ساختمانی شناخته شده و تنها کاربرد آن ها نیز به استفاده در صنعت ساختمان سازی ختم می شود. لازم است بیان کنیم که انواع پیچ های ساختمانی از استانداردها و گرید های خاصی برخوردار بوده و به همین دلیل امکان استفاده از هرگونه پیچ و مهره در ساختمان‌ها و سازه‌ها وجود ندارد، پس با در نظر گرفتن این موضوع لازم است هنگامی که می خواهید برای سازه های خود از پیچ و مهره استفاده کنید به سراغ نوع مخصوص آن بروید. امروز در این مقاله قصد داریم برای شما در رابطه با کاربرد پیچ و مهره در ساختمان مطالب کاملی را بیان کنیم، پس دعوت می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه ما را همراهی نمایید.

معمولاً پیچ و مهره های ساختمانی استفاده های بسیار زیادی در سازه های فلزی و ساختمان های مختلف به همراه دارند. اگر بخواهیم سازه های بتنی و فلزی را با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم که یکی از مزایای بسیار خاص سازه های فلزی استفاده از پیچ و مهره می باشد. با در نظر گرفتن این موضوع نیز امروزه خرید و فروش پیچ و مهره های ساختمانی به صورت گسترده انجام شده و آن را در انواع مختلفی از سازه های فلزی استفاده می کنند.

استفاده از پیچ و مهره در ساختمان چه مزایایی به همراه دارد؟

قصد داریم تمامی کاربرد های پیچ و مهره در ساختمان را برای شما بیان کنیم، اما بیش از هر چیزی باید به مزایای استفاده از پیچ و مهره در صنعت ساختمانی بپردازیم.

در هر زمانی که قصد داشته باشید برای اجرای سازه های فلزی خود از پیچ و مهره استفاده نمایید طبیعی است که نسبت به استفاده از سایر اتصالات جوشی سرعت کار بالا رفته و در مدت زمان کوتاه تری نیز پروژه را به اتمام برسانید. از جمله مزایای پیچ و مهره در ساختمان عبارتند از:

سرعت نصب بالا: همانطور که می دانید یکی از موارد مهمی که هنگام ساختمان سازی در اولویت قرار دارد، اجرای پروژه در سریع ترین زمان ممکن است. با در نظر گرفتن این موضوع و به دلیل حذف کامل جوشکاری، اجرای کار فقط به جایگذاری قطعات و بستن تعداد پیچ و مهره ختم خواهد شد که این عمل در نهایت بالارفتن سرعت را به همراه داشته و همچنین باعث به حداقل رسیدن تمامی خطا های نصب می شود.

برخورداری از هزینه کمتر: از دیگر مزیت های فوق العاده ای که می ‌توان به آن اشاره کرد این است که با استفاده از پیچ و مهره در ساختمان از لحاظ اقتصادی می توانید هزینه ی کمتری را برای آن در نظر بگیرید. البته توجه داشته باشید برای دو سازه که مقطع آن کاملاً یکسان است هزینه پیچ و مهره کمتر نمی شود، اما با توجه به این موضوع که دست طراح برای بهینه سازی و ساخت مقطع با وزن کمتر باز است این امکان وجود دارد که کاهش وزن سازه توسط طراح صورت بگیرد.

امکان باز کردن سازه و استفاده آن به طور مجدد: برای اجرای سازه های فولادی که آن ها را با کمک پیچ و مهره به یکدیگر متصل کرده اند، این امکان فراهم است تا به طور مجددا آن را جدا نموده و در یک محل دیگر آن را به هم متصل و یک سازه جدید را نیز احداث کنند. معمولاً این موضوع برای اجرا کردن سازه های موقت مانند پل ها و داربست‌ های موقت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
داشتن مقاومت در برابر آتش سوزی:  در دمای بالا، سازه های فلزی که برای آن ها از پیچ و مهره استفاده شده از مقاومت بسیار بیشتری در برابر حرارت برخوردار بوده و در نهایت این موضوع باعث می ‌شود امکان تخریب این نوع سازه ها بسیار کمتر از اتصالات جوشی باشد.

داشتن ایمنی بالا: به طور کلی از هر لحاظی یعنی چه تئوری و چه عملی این موضوع ثابت شده، ساختمان هایی که برای ساخت آن ها از پیچ و مهره استفاده می شود با توجه به کیفیت بالا و پایداری، مقاومت بیشتری نیز در برابر زلزله و نیروهای جانبی به همراه دارند.

کاربرد پیچ و مهره در ساختمان

در ادامه سعی می‌ کنیم به برخی از کاربردهای مهم پیچ و مهره بپردازیم. از جمله کاربردهای مهم پیچ و مهره در صنعت ساختمان سازی، شامل اسکلت فلزی پیچ و مهره ای، سازه های فلزی، سازه های فضایی و سازه های سبک است.

معمولاً پیچ و مهره های پرکاربردی که برای اسکلت فلزی به کار گرفته می ‌شود شامل نوع فولادی گرید ۸.۸ و ۱۰.۹ دارای استاندارد DIN 934 – DIN 933 – DIN 931 است.

پیچ و مهره های HV استاندارد آن ها شامل DIN 6914 – DIN 6915

واشر های فولادی نیز دارای استاندارد DIN 6916 می باشد. این نوع از پیچ و مهره ها امروزه از کاربرد بسیار بالا و پر اهمیتی در صنعت ساختمان سازی برخوردار هستند.

یکی دیگر از کاربردهای مهم پیچ و مهره که در صنعت ساختمان مهم و پر اهمیت است بولت های صفحه ستون نام دارد که به آن انکر بولت نیز گفته و به صورت L است. معمولاً پیچ و مهره ها برای کابینت، درب و پنجره و … بسیار پرکاربرد می باشد و یکی از پرکاربردترین نوع آن پیچ و مهره سازه های فضایی است.

آن دسته از پیچ و مهره های مقاوم برای سازه های اسکلت فلزی از درجه مقاومت کششی بالایی برخوردار می باشند و سعی می شود که آن ها را به یکی از دو روش اتصال اتکایی یا اتصال اصطحکاکی نصب کنند.

در نوع اول یعنی اتصال اتکایی با توجه به حرکت دادن و همچنین لغزش ورق ها بر روی پیچ، اتصال ایجاد خواهد شد، اما با در نظر گرفتن نوع اتصال، کیفیت آن نسبت به روش اصطحکاکی کمی پایین تر می باشد.

اما در روش دوم که اتصال اصطحکاکی نام دارد پیچ و مهره های ساختمانی را با استفاده از یک آچار های بزرگ و مخصوص که مدرج یا خاردار نام دارد نصب می کنند. با توجه به اینکه برای نصب و سفت کردن اتصالات از آچار مخصوص استفاده خواهد شد به هیچ عنوان امکان لرزش و همچنین حرکت کردن صفحه ها وجود ندارد. حتماً این نکته را در نظر داشته باشید که پیش از اتصال پیچ و مهره باید محل آن به طور کامل تمیز شده باشد.

سخن پایانی

همانطور که ملاحظه کردید در رابطه با کاربرد پیچ و مهره در ساختمان مطالبی را برای شما بیان کرده و در مورد مزیت هایی که در ساخت و ساز به همراه دارند نیز صحبت کردیم و لازم است در پایان نیز به طور مجدد یادآور این موضوع شویم که امروزه نصب و ساخت سازه ها با استفاده از مصالحی که بسیار کار با آن ها بسیار راحت است صورت می گیرد، چرا که علاوه بر راحتی کار امکان بالا رفتن سرعت پروژه نیز فراهم خواهد شد، پس با در نظر گرفتن این موضوع نیز پیشنهاد می دهیم که حتماً برای سازه فلزی خود از پیچ و مهره های مناسب و با کیفیت استفاده نمایید. اما شاید برای بسیاری از این موضوع به وجود آمده باشد که کدام نمایندگی برای تهیه پیچ و مهره مناسب است که ما به شما سایت فروشگاه اینترنتی کاسپین معرفی می کنیم. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

نمره بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *