مقالات

انواع نمره سیم بکسل + پرفروش‌ترین سایزهای سیم بکسل کدامند؟

نمره سیم بکسل

سیم بکسل ابزاری پرکاربرد در صنایع مختلف است و در تولید بالابرها، آسانسورها، جرثقیل‎ها و… کاربرد دارد. در واقع در اکثر صنایع برای جابه‎جایی و لیفتینگ از سیم بکسل استفاده می‌شود. این ابزار مکانیکی پیچیده ساختاری نسبتا ساده دارد و از سیم، رشته و هسته تشکیل شده است.

در واقع در انواع سیم بکسل رشته‌های نازک فولادی به دور یک هسته پیچیده شده و باعث ایجاد طنابی بسیار مقاوم و مستحکم می‎شوند. البته در تولید سیم بکسل می‌توان از جنس‌های دیگری جز فولاد نیز استفاده کرد. همچنین انواع سیم بکسل در سایزهای مختلف تولید می‎شوند که در ادامه به بررسی نمره سیم بکسل و کاربرد هر کدام از آن‎ها می‎پردازیم.

معرفی انواع نمره سیم بکسل

سیم بکسل‎‌ها دارای انواع مختلفی هستند و از نظر جنس مفتول و سایز سیم بکسل با یکدیگر تفاوت دارند. اما به طور کلی سیم بکسل استیل ، فولادی گالوانیزه و فولادی بدون روکش بیشترین استفاده را در صنعت دارند. جنس مغزی سیم بکسل‎ها هم می‎تواند از فولاد یا کنف باشد.

سیم بکسل‎ها بافت متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند و رشته‎های به کار رفته در آنها به چهار صورت مختلف دور هسته بافته می‌شود. از انواع بافت سیم بکسل می‎توان به بافت وارینگتون، فیلر (Filler)، سیل (Seale) و استاندارد اشاره کرد.

همانطور که گفته شد معمولا هرچه قطر سیم بکسل بیشتر باشد استحکام و مقاومت آن نیز بیشتر می‎شود. بنابراین نمره یا سایز سیم بکسل‎ها برای تعیین کارایی آن‎ها اهمیت زیادی دارد. معمولاً برای تعیین قطر سیم بکسل از کولیس استفاده شده و بیشترین فاصله بین رشته‎های سیم بکسل اندازه‎گیری می‎شود. به این صورت نمره سیم بکسل تعیین شده و در مشخصات آن ثبت می‌گردد.

به طور معمول سیم بکسل‎ها سایزی حدود 1.5 تا ۲۴ میلی‌متر دارند که از آن‎ها با توجه به سایز و جنسشان در صنایع مختلف استفاده می‌شود. حال که منظور از نمره یا سایز سیم بکسل را شرح دادیم بهتر است به بررسی کاربرد انواع سیم بکسل بپردازیم.

سیم بکسل نمره ۴

سیم بکسل نمره ۴ جزء سیم بکسل‎های نازک به شمار رفته و بیشتر در تولید دستگاه‌های بدنسازی و برای اتصال سنگ‎های وزنه به قلاب مورد استفاده قرار می‎گیرد. همچنین از سایر کاربردهای این سیم بکسل می‎توان به استفاده در بست‎های چادر تریلی‌ها اشاره کرد. در تولید سیم بکسل نمره ۴ از مغزی کنفی استفاده می‎شود و معمولاً این سیم بکسل روکش عایقی از جنس PVC دارد.

سیم بکسل نمره ۵

کاربرد سیم بکسل نمره ۵ نیز تقریباً شبیه به سیم بکسل نمره ۴ است. این سیم بکسل برای نصب چادر به عنوان سایبان یا در گلخانه‌ها و چادر تریلی کاربرد زیادی دارد. به همین دلیل سیم بکسل نمره ۵ معمولاً با روکشی از جنس PVC تولید می‌شود تا بر اثر عوامل محیطی مانند رطوبت دچار زنگ‌زدگی نشود. این نوع سیم بکسل مقاومت بسیار زیادی در برابر عوامل محیطی به خصوص نور آفتاب دارد و برای بست‎های چادر انتخاب بسیار مناسبی به شمار می‌رود.

سیم بکسل نمره ۶

سیم بکسل نمره ۶ کاربردهای بی‌شماری در صنایع مختلف دارد. این محصول به عنوان سیم بکسل آسانسوری نیز شناخته شده و ممکن است در صنعت آسانسورسازی مورد استفاده قرار گیرد. معمولاً سیم بکسل‎های مورد استفاده در صنعت آسانسور دارای مغزی کنفی هستند که باعث انعطاف بیشتر سیم بکسل می‌شود. بنابراین در صورتی که قصد خرید سیم بکسل نمره ۶ برای آسانسور را دارید بهتر است مدل‌هایی که از مغزی کنفی تشکیل شده‌اند را خریداری کنید. این نوع سیم بکسل طول عمری بین ۸ تا ۱۰ سال دارد و مقاوم در برابر فشردگی، چرخش، رطوبت، حرارت، پارگی و خمش است.

سیم بکسل

سیم بکسل نمره ۸

نمره سیم بکسل در کاربرد آن اثرگذار است؛ برای مثال اگر قصد دارید از سیم بکسل در آسانسور، جرثقیل، صنایع کشتیرانی، بارگیری و… استفاده کنید سیم بکسل نمره ۸ انتخاب مناسبی برای شما است. معمولاً برای جابه‎جایی بار سنگین از این نوع سیم بکسل استفاده می‌شود. همچنین سیم بکسل نمره ۸ در صنایع آسانسورسازی بیشترین استفاده را دارد. این نوع سیم بکسل در برابر کشش، پیچش و خمش مقاومت بسیار بالایی داشته و طول عمر زیادی دارد. همچنین در صورت پارگی یکی از رشته‎ها دیگر رشته‎ها مقاومت خود را حفظ کرده و به این صورت از بروز حادثه جلوگیری می‎شود. معمولاً سیم بکسل نمره ۸ از جنس فولاد و با مغزی کنفی تولید می‎شود. این نوع سیم بکسل ممکن است بدون روکش تولید شود اما خوشبختانه در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت و نور خورشید مقاوم بوده و دچار زنگ زدگی یا ساییدگی نمی‎شود.

سیم بکسل نمره ۹

سیم بکسل نمره ۹ معمولاً با مغزی فولادی یا کنفی تولید شده و بیشتر در صنایع آسانسورسازی مورد استفاده قرار می‎گیرد. البته همانطور که پیشتر گفته شد سیم بکسل با مغزی کنفی انتخاب مناسب‎تری برای آسانسور است. سیم بکسل نمره ۹ مغزی کنفی انعطاف زیادی داشته و کارایی بسیار خوبی در آسانسورها دارد. این نوع سیم بکسل معمولاً دارای رشته‎هایی از جنس گالوانیزه بوده و نوع بافت آن به صورت سیل است. معمولاً سیم بکسل‎های نمره ۹ توسط شرکت‎های چینی و آلمانی تولید می‎شوند که مدل‎های آلمانی از کیفیت و کارایی بیشتری برخوردارند.

سیم بکسل نمره ۱۰

سیم بکسل نمره ۱۰ جزء پرکاربردترین سیم بکسل‎ها در صنایع مختلف به خصوص آسانسورسازی است. این نوع سیم بکسل بسیار مقاوم بوده و طول عمر بالایی دارد. معمولاً ساختار سیم بکسل نمره ۱۰ هشت استرندی با مغزی کنفی یا فولادی است که سیم بکسل مغزی کنفی دارای انعطاف بیشتر و وزن پایینتر است. معمولاً در آسانسورهایی که سرعت بالایی داشته یا بین ۱۰ تا ۲۰ توقف دارند بهتر است از سیم بکسل نمره ۱۰ استفاده شود. اما این نوع سیم بکسل در صنایع دیگر نیز استفاده زیادی دارد.

انواع سایز سیم بکسل

سوالات متداول

پرفروشترین سایزهای سیم بکسل کدامند؟

پرفروشترین سایزهای سیم بکسل شامل نمره‎های ۸ تا ۱۳ می‌شوند که در صنایع آسانسورسازی، جرثقیل‏های سقفی، دکل‎های حفاری و… مورد استفاده قرار می‎گیرند.

قیمت سیم بکسل به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت سیم بکسل به عواملی مانند جنس رشته‎ها، جنس هسته، برند و کشور سازنده، سایز و طول سیم بکسل و… بستگی دارد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در رابطه با سایز یا نمره سیم بکسل‎ها اطلاعات کاملی خدمتتان ارائه دهیم. در صورتی که قصد خرید سیم بکسل برای استفاده خاصی را دارید لازم است حتماً به سایز آن نیز توجه داشته باشید چرا که سایز سیم بکسل در میزان مقاومت و کارایی آن تاثیرگذار است. همچنین می‎توانید برای خرید انواع سیم بکسل و ابزار لیفتینگ از طریق فروشگاه اینترنتی کاسپین اقدام کنید. این فروشگاه با کیفیت‎ترین محصولات را با قیمت‎های مناسب در اختیار مشتریان قرار داده و سعی می‎کند با حذف واسطه‌ها باعث کاهش قیمت نهایی محصول برای مشتریان شود.

نمره بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *