مقالات

تنسایل مقاومتی سیم بکسل چیست؟

تنسایل مقاومتی سیم بکسل

تنسایل مقاومتی سیم بکسل

تنسایل سیم بکسل کمیتی است که بر روی نمودار تنش و کرنش مفهوم پیدا دارد و بر روی این نمودار نقطه اکسترمم مطلق است یعنی نقطه‌ای که در واقع ساختار فلز دیگر دست از مقاومت در برابر بریدگی بر داشته و به سمت پاره شدن پیش می‌رود.

مقاومت کششی سیم بکسل‌ها هیچ وقت به اندازه تنسایل آنها نیست چرا که نقطه پیک در نمودار تنش و کرنش در ناحیه پلاستیک اتفاق می‌افتد و یا به بیان ساده‌تر تنسایل در نقطه ای اتفاق می‌افتد که اساسا سیم بکسل دچار تغییر طول دائمی بر اثر کشش شده باشد.

تنسایل سیم بکسل

تنسایل مقاومتی سیم بکسل فولادی

سیم بکسل فولادی که برای اهداف لیفتینگ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای بالاترین تنسایل مقاومتی بوده و به دلیل درصد کربن بکار گرفته شده و ترکیبات آلیاژی فولاد و همچنین مراحلی که برای افزایش تنسایل و سختی سیم بکسل در طی سرمایش و گرمایش چند مرحله‌ای در دماهای مشخص و با سرعت مشخص و غیر قابل آنالیز می‌گذرانند بوجود می‌آید. از این رو تنسایل مقاومتی سیم بکسل فولادی در کمترین میزان برابر با تنسایل سیم بکسل استیل یعنی حدود 1570 نیوتن بر میلیمتر مربع بوده و به تدریج با افزایش درصد کربن و انجام عملیات حرارتی افزایش به 1770، 1960، 2160 نیوتن بر میلیمتر مربع نیز می‌رسد که در حالت حداکثر مفتول‌های سیم بکسل اندکی ترد شده و از انعطاف سیم بکسل کاسته می‌شود.

 

تنسایل سیم بکسل‌های استیل

سیم بکسل استیل به دلیل خواص مقاومت محیطی که دارد در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیم بکسل استیل در هر دو گرید 304 و 316 که دو گرید پر کاربرد سیم بکسل استنلس است دارای تنسایل مقاومتی برابر و حدود 1570 نیوتن بر میلیمتر مربع N/mm² هستند. در واقع هر دو گرید سیم بکسل استیل از نظر خواص مکانیکی شامل تنسایل مقاومتی، سختی سطحی، مقاومت سایشی در یک رده قرار داشته و تنها تفاوت عمده آنها در مقاومت شیمیایی در برابر برخی مواد خورنده مانند کلرید‌ها می‌باشد که در این شرایط سیم بکسل استیل 316 نگیر دارای طول عمر بسیار بالاتری است.

تنسایل مقاومتی سیم بکسل جرثقیل

سیم بکسل جرثقیل که بصورت مشترک بر روی دستگاه‌های حفاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای حد متوسط از تنسایل مقاومتی است. تنسایل سیم بکسل جرثقیل نه به اندازه سیم بکسل 7 لا پایین و نه به اندازه سیم بکسل نتاب که از آن بر روی تاور کرین‌ها و برای لیفتینگ بار تا ارتفاعات بالا استفاده می‌شود بالا است. حد متوسطی از تنسایل مقاومتی در سیم بکسل جرثقیل و در پروسه فراوری مفتول فلز بکار رفته در تولید این دسته از سیم بکسل‌ها بکار گرفته می‌شود که این میزان بر حسب برند تولید کننده می‌تواند تفاوت‌هایی داشته باشد. اغلب سیم بکسل حفاری چینی دارای تنسایل 1770 نیوتن بر میلیمتر مربع هستند که حد مناسب و استانداردی نیز برای این نوع کاربری به شمار می‌رود. در رده های بالاتر سیم بکسل جرثقیل تولیدی توسط شرکت‌های کره‌ای و آلمانی مانند کیس وایر می‌تواند تنسایلی بالاتر و حدود 1960 نیز داشته باشد.

تنسایل سیم بکسل نتاب

سیم بکسل نتاب اغلب در ارتفاعات بالا و با متراژ بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع کاربری سیم بکسل نتاب برای لیفتینگ بار حساسیت زیادی را برای این ساختار از سیم بکسل فراهم می‌آورد بطوری که در اغلب موارد از فولادها در گریدها و کیفیت بالا در تولید آن استفاده می‌شود. سیم بکسل نتاب که در ساختار های 19X7 و 35X7 تولید می‌شود دارای بافت ریز با مفتول‌های باریک و تعداد استرند بالا است و اغلب پایین‌ترین تنسایلی که در تولید این سری از سیم بکسل بکار گرفته می‌شود تنسایل 1770 N/mm² می‌باشد. گریدها و تنسایل‌های بالاتری از فولاد نیز به ترتیب با گرید 1960و 2160 نیوتن بر میلیمتر مربع در تولید سیم بکسل نتاب بکار گرفته می‌شود که دارای تنسایل مقاومتی بسیار بالایی هستند. با این وجود بالا بردن تنسایل سیم بکسل نتاب که به دنبال آن قیمت سیم بکسل نتاب را نیز بالاتر می‌برد تا اندازه ای مناسب و با بالا رفتن درصد کربن از میزانی مشخص در جهت خشکی و کاهش انعطاف پیش می‌رود که مناسب نمی‌باشد. البته تنسایل مقاومتی سیم بکسل نتاب تنها یکی از فاکتورهای کیفی می‌باشد و مهمترین فاکتور در کنار Wll, MBl مفاهیمی متفاوت از تنسایل بر حسب سایز سیم بکسل نتاب هستند قرار می‌گیرد.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *