مقالات

همه آنچه باید در مورد انواع بالابر سیم بکسلی و زنجیری بدانید!

آیا به بالابر سیم بکسلی یا بالابر زنجیری نیاز دارید؟ هنگام پاسخ به این سؤال، باید نکات و موارد زیادی را در نظر بگیرد. برای این منظور توجه به ملاحظاتی مانند ارتفاع بالابر، ظرفیت موردنیاز، کاربرد آن، محیطی که بالابر در آن کار می‌کند یا اینکه چه چیزی را چگونه با بالابر بالا می‌برید و در نهایت میزان بودجه‌ای که برای خرید بالابر در نظر گرفته‌اید؛ بسیار مهم هستند. بسیاری از این جزئیات تعیین می‌کنند که کدام نوع بالابر برای شغل شما مناسب‌تر است.

در این مقاله از کاسپین، به بررسی بالابر زنجیری و سیم بکسلی می‌پردازیم؛ همچنین انواع آن را معرفی می‌کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر تا انتهای متن همراه ما باشید.

آشنایی با بالابر و تیفور

بالابر، ابزاری است که به طور خاص برای بالا و پایین‌بردن بار‌هایی که به‌تنهایی برای نیروی انسانی بسیار سنگین هستند، طراحی شده است. بالابر‌ها دارای یک چرخ هستند که دور آن زنجیر یا سیم بکسل می‌پیچد تا بالارفتن یا پایین آمدن بار را کنترل کند. برخی از بالابر‌ها وزن زیاد بیش از 50 تن و برخی کمتر از 100 کیلو را بلند می‌کنند. بالابر‌ها در اشکال، اندازه‌ها و اهداف مختلف موجود هستند. بااین‌حال، اجزای تشکیل‌دهنده بسیاری از آن‌ها مشترک هستند.

در نهایت همه بالابر‌ها باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند تا بتوانند به‌خوبی وظیفه بالابردن اجسام با وزن‌های مختلف را انجام دهند. به‌عنوان‌مثال، همه بالابر‌ها دارای یک زنجیر یا سیم بکسل، یک قلاب پایینی و یک مکانیسم بالابری یا پایین‌آوری هستند. تیفور نیز نوعی وینچ دستی سیم بکسلی است که برای فرایند کشیدن یا جابه‌جایی افقی اجسام و بلندکردن بار به‌صورت کنترل شده استفاده می‌شود.

در ادامه دلایل استفاده از دو نوع بالابر سیم بکسلی و زنجیری را بررسی می‌کنیم.

 

چرا از بالابر زنجیری استفاده کنید!

به‌طورکلی، بالابر زنجیری (chain hois) در دو نوع وینچ دستی و برقی تولید شده و یک راه عالی برای بلندکردن بارهای سبک‌تر است. در نوع دستی آن، از زنجیر و چرخ‌دنده به‌عنوان مولد و منتقل‌کننده قدرت استفاده می‌شود. در مقابل در نوع برقی این نوع بالابر، شما می‌توانید به‌وسیله وینچ برقی زنجیری، سریع‌تر و ساده‌تر اجسام را جابه‌جا کنید.

استفاده از این بالابر‌ها، جابه‌جایی و انتقال آن‌ها، کار نسبتا آسان و ساده‌ای است؛ بنابراین برای بسیاری از انواع مشاغل یک بالابر همه‌کاره محسوب می‌شوند. یک بالابر عمودی زنجیری، گزینه‌ای عالی برای جایگزینی فرایند بلندکردن دستی در خطوط مونتاژ صنایع مختلف است. این جرثقیل‌ها، توانایی بلندکردن اجسام از 500 کیلو تا 15 تن را دارند. بالابر‌های زنجیری، هزینه‌های نگهداری و تعمیرات کمتری داشته و در محیط‌های مختلف می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

چرا از بالابر سیم بکسلی استفاده کنید!

بالابر سیم بکسلی (Wire rope hoist) با وینچ برقی می‌تواند عمل بالابردن و پایین آوردن سنگین‌ترین بار‌ها که فراتر از توانایی انسان است را انجام دهد. بالابر‌های برقی بکسلی در انواع تک سرعتی و دو سرعتی با نیروی محرکه برق تک‌فاز یا سه‌فاز تولید می‌شوند.

سیم بکسل این جرثقیل، از یک طناب فولادی با چرخاندن تعداد زیادی رشته‌های فولادی اطراف آن ساخته شده است. زمانی که با ارتفاع بلند و ظرفیت بالایی قصد دارید، اجسام را جابه‌جا کرده یا اینکه قرار است بار برای مدت‌زمان طولانی تحمل شود، جرثقیل سیم بکسلی گزینه بسیار خوبی برای این کار است.

بالابر‌های بکسلی در آسانسور‌ها نیز نقش مهمی دارند، آن‌ها علاوه بر افزایش سرعت جابه‌جایی، خطرات این کار را نیز کاهش داده‌اند. بالابر سیم بکسلی، از ظرفیت 2 تن تا ظرفیت 1000 تن و با ارتفاع قلاب متنوع تا 150 متر ساخته می‌شود. در ادامه به معرفی انواع آن می‌پردازیم.

بالابرهای سیم بکسلی دوکاره

از این نوع جرثقیل‌های بکسلی، در محیط‌های کاری کوچک‌تر و محدود که فقط نیاز به بالا یا پایین‌بردن اجسام باشد، استفاده می‌کنند. همچنین این بالابر‌های دوکاره، به‌صورت ثابت در یک نقطه نصب می‌شود.

بالابرهای سیم بکسلی چهارکاره مونوریلی

در این بالابر‌ها علاوه بر حرکت بالا و پایین سیم بکسل برای جابه‌جایی اجسام؛ حرکت افقی وینچ برقی نیز در امتداد یک تیرآهن تک پل انجام می‌شود. این جرثقیل‌ها فضای کمی را اشغال کرده و آزادی عمل خوبی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. از این بالابر در کارگاه‌ها و صنایع کوچک استفاده می‌کنند.

بالابرهای سیم بکسلی با ارتفاع کوتاه

این نوع جرثقیل‌ها، همانند بالابر‌های چهارکاره مونوریلی، به‌صورت افقی نیز حرکت کرده و اجسام را جابه‌جا می‌کنند. در نوع این بالابر‌ها، وینچ برقی در پایین پل قرار می‌گیرد؛ بنابراین کمترین فضا بر روی تیر اشغال می‌شود. در این حالت بیشترین ارتفاع قلاب، در اختیار کاربر است. در نهایت ارتفاع موردنیاز برای سقف کارگاه کاهش‌یافته و این خود در هزینه‌های ساخت‌وساز صرفه‌جویی می‌کند.

بالابرهای سیم بکسلی چهار حرکتی با کالسکه

نوع دیگری از بالابر‌های چهارکاره وجود داشته که برای جرثقیل‌های با دو پل است. وینچ در این روش به‌وسیله کالسکه چرخ‌دار بر روی دو پل تیرآهنی قرار می‌گیرد. به همین دلیل علاوه بر افزایش ظرفیت تحمل بار، عملکرد و سرعت بهتری نیز در جابه‌جایی اجسام دارد. این بالابر‌های سیم بکسلی توانایی بالابری تا ارتفاع 150 متر با سرعت‌های متفاوت را دارند. ازاین‌رو در بسیاری از صنایع و کارگاه‌های صنعتی از آن استفاده می‌کنند.

 

تفاوت‌های اصلی بین بالابر‌های سیم بکسلی و زنجیری چیست؟

هر دو این بالابر‌ها، وسایل بسیار کاربردی و قوی برای بالابردن و پایین آوردن اجسام هستند که در بخش‌های مختلف صنعت با انواع کاربرد‌ها، استفاده می‌شوند. به‌طورکلی بالابر سیم بکسلی فضای بیشتری را نسبت به نوع زنجیری اشغال می‌کند. همچنین ظرفیت بالابری بیشتر داشته و از نظر اقتصادی گران‌تر است. از طرفی بالابر‌های زنجیری، نیاز کمتری به تعمیرات و نگهداری دارند.

عملکرد بالابر‌های سیم بکسلی؛ روان، نرم و آرام بوده که یک مزیت مهم برای استفاده در صنایع فولاد محسوب می‌شود. زنجیر نسبت به بکسل از مقاومت و دوام بالاتری برخوردار است. اما می‌توان با ایجاد بافت‌های بیشتر در سیم بکسل از آن برای بالابر‌های صنایع تولیدی با ظرفیت بالا، ساعات کارکرد زیاد و ارتفاع بیشتر استفاده کرد.

 

سؤالات متداول

انواع بالابر زنجیری کدام است؟

این نوع بالابر‌ها در دو نوع وینچ دستی و برقی تولید شده و توانایی بلندکردن بار‌های از 500 کیلو تا 15 تن را دارد.

انواع بالابر سیم بکسلی کدام است؟

بالابر‌های سیم بکسلی دوکاره، چهار حرکتی با کالسکه، چهارکاره مونوریلی و ارتفاع کوتاه، از انواع این جرثقیل‌ها هستند.

 

سخن پایانی

مهم نیست که به چه نوع بالابری نیاز دارید، انتخاب تجهیزات مناسب برای انجام کار همیشه مهم است. بالابر‌های زنجیری، تجهیزات عالی برای تحمل بار‌های سبک هستند و حتی می‌توانند جایگزین حمل دستی مواد در صنایع کوچک شوند. در مقابل بالابر سیم بکسلی، می‌تواند سنگین‌ترین ظرفیت‌ها را تحمل کرده و بار‌های سنگین را بالا یا پایین کند. همیشه هنگام خرید بالابر همه عوامل را در نظر بگیرید و برای ارزیابی مشخصات آن با کارشناسان باتجربه مشورت کنید تا تجهیزات مناسب برای بلندکردن ایمن اجسام را تهیه کنید. برای انتخاب بالابر به کمک نیاز دارید؟

فروشگاه ابزار و ادوات لیفتینگ کاسپین، با چندین سال تجربه موفق، در زمینه فروش سیم بکسل، پیچ‌ومهره، ابزار لیفتینگ، اتصالات سیم بکسل، زنجیر و تسمه بکسل یا حمل بار فعالیت می‌کند. این فروشگاه آنلاین با به‌کارگیری تیمی جوان و متخصص، بهترین و باکیفیت‌ترین کالا‌ها را بدون واسطه و با کمترین سود در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. اگر سؤالی در مورد خرید بالابر سیم بکسلی، تیفور، وینچ دستی و وینچ برقی دارید؛ در بخش دیدگاه سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *